CNY70 OPTO Kızılötesi Sensör

Görsel 1
PlatinPuan : 18.877
Fiyat:
23,84 TL
Havale / EFT:
23,12 TL
1

CNY70 OPTO Kızılötesi Sensör


CNY70 bir çok robotik uygulamada sıkça kullanılan bir sensördür. Üzerinde kızılötesi alıcı ve verici vardır.Bu sensör 2-3 cm uzaktaki siyah ve beyaz renkleri ayırt etmek için kullanılır.
Vericinin gönderdiği kızılötesi ışın bir yüzeyden yansıyarak alıcıya geri döner. Alıcıdan okuduğumuz değere göre yansıdığı yüzey hakkında bilgi alırız. Bir yüzeyin mesafesini ölçebiliriz. Mesafe sabit tutularak zeminin yansıtma oranına göre zeminin rengini de tahmin edebiliriz.

CNY70 üzerinde iki adet LED bulunmaktadır. Bu LED'lerden birisi kızılötesi ışık yayar. Yüzeye çarpan kızılötesi ışık, sensör üzerinde bulunan diğer LED'de toplanır. Toplanan kızılötesi ışığın şiddeti sensör tarafından ölçülür. Siyah ve beyaz renklerin kızılötesi ışığı yansıtma katsayıları farklı olduğu için, sensörden okunan farklı ışık şiddetleri Arduino tarafından siyah ve beyaz renk olarak algılanır. Sensör topladığı kızılötesi ışığın şiddetine göre analog bir çıkış verir. Bu yüzden CNY70 sensörü Arduino'nun analog girişlerine bağlanır.
Özellikler
  • Basit mesafe ölçümleri, zemin yansıma ölçümü, engel görme, çizgi izleyen robot gibi projelerde kullanılır.
  • 5V ile çalışır.


Diğer Özellikler
Stok KoduPro0414
MarkaPrototip
Stok DurumuVar

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.